16 Ekim 2016 Pazar - Jinekolojide Tartışmalı Cerrahi Endikasyonlar


Sunumlarını tıklayıp İndirebilirsiniz

TJOD İSTANBUL ŞUBESİ BİLİMSEL TOPLANTISI
Harbiye Askeri Müzesi
16 EKİM 2016 PAZAR
JİNEKOLOJİDE TARTIŞMALI CERRAHİ ENDİKASYONLAR
Toplantı Başkanları: Dr. Fuat Demirkıran - Dr. Engin Oral

  SABAH KAHVALTISI
  AÇILIŞ:

1. OTURUM (10:10 - 11:30)
Oturum Başkanları: - Dr. Macit Arvas - Dr. Kadir Savan

 

Adneksiyal kitlelerde cerrahi girişim için hasta seçimi
Premenopozal adneksiyal kitlelerin önemli bir bölümü fonksiyonel kistlerden oluşur. Adneksiyal kitlelerde ne zaman cerrahi girişim önerilmelidir veya hangi kitleler takip edilmelidir ve gereksiz cerrahilerden kaçınılmalıdır.
Dr. Tugan Beşe

 

Servikal preinvaziv lezyonların tedavisinde histerektominin yeri
Preinvaziv servikal lezyonlar jinekolojide en sık invaziv girişim yapılan patolojilerden biridir. Sıklıkla eksizyonel girişimler ile tedavi edilirler. Bu grup hastalarda histerektomi bir tedavi seçeneğimidir yoksa gereksiz bir uygulamamıdır.
Dr. Samet Topuz

 

Stress inkontinas da cerrahi girişim zamanlaması ve uygun hasta seçimi
Stress inkontinas nedir veya objektif bir tanımlaması var mıdır? Her olgu cerrahiye aday mıdır? Doğru hasta seçimi ve doğru yöntemin başarı oranının artıracağı kaçınılmazdır.
Dr. Önay Yalçın
  Uterin kanamalarda histopatolojik değerlendirme kimlere yapıla mıdır ?
Uterin kanamalar özellikle premenopozal dönemde sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Ancak bu dönemde anormal kanamaların çok önemli bir bölümünün organik nedenli olmadığı bir başka gerçektir. Her anormal kanama biyopsi gerekçesi midir. Algoritmaların yönetimdeki yeri nedir?
Dr. Taner Usta
  ARA (11:30 - 11:45)

2. OTURUM (11:45 - 13:15)
Oturum Başkanları: - Dr. Mustafa Bahçeci - Dr. Mete Güngör

  Endometriyal poliplerde cerrahi zamanlaması
Reprodüktif dönemde endometriyal kavitede polip saptama oranı %20’nin üzerindedir. İnfertilite yönetiminde polipektomi bir gereklilik midir? Bunun yanında polip de malignite olasılığı her zaman düşünülmelidir. Bu nedenle hangi durumlarda polipektomi tartışılması gereken bir konudur.
İnfertile yönünden
Dr. Banu Kumbak Aygun
Malignite yönünden
Dr. Ceyhun Numanoğlu
  Endometriomalı olgularda cerrahi gereklimi- uygun hasta seçimi nasıl olmalı
Endometrioma bir reprodüktif dönem hastalığıdır. İnfertilite ile birlikteliği ve over kanseri riskini arttırması yönetimi etkiler. Ayrıca cerrahi yönetimin over rezervini azaltma olasılığı yönetimdeki başka bir sorundur. Cerrahi yöntemin over rezervi için önemi var mıdır.

Dr. Engin Oral

  Myomlarda cerrahi yönetim için hasta seçim kiriterleri
Cerrahi girişimlerin önemli bir bölümü myom nedeni ile yapılır. Ayrıca pelvik ultrasonografi yapılan olguların %50’sinden fazlasında uterusda myom saptanır. Hangi durumda cerrahi girişim önerilmelidir? İnfertile ve malignite yönünden myom cerrahileri tartışılmalıdır.
İnfertile yönünden
Dr. Hüsnü Görgen
Malignite yönünden
Dr. Cem Dane
  Uterin septum rezeksiyonu kimlere, nasıl ve ne zaman uygulanmalı
Uterin septumların gebelik sonuçlarını etkileyebileceği bilinir. Her septuma cerrahi müdahale gereklimi ve zamanlaması nasıl yapılmalıdır?
Dr. Bülent Urman
  Not: Konuşma süreleri her ana başlık i 15 dakika ve iç tartışma 5 dakikadır. İkili konuşmalarda toplam süre(konuşma tartışma) 25 dakikadır.